SON AÇILAN ŞUBELERİMİZ : ISPARTA - BURSA OSMANGAZİ - İSTANBUL ÜMRANİYE - ANTALYA ALANYA - KIRKLARELİ VİZE - OSMANİYE MERKEZ - İSTANBUL SANCAKTEPE - AKSARAY MERKEZ - TEKİRDAĞ SÜLEYMANPAŞA - İZMİR BUCA - ERZURUM PALANDÖKEN - HATAY İSKENDERUN - ESKİŞEHİR TEPEBAŞI - İSTANBUL ÇEKMEKÖY - AKSARAY - ANTALYA MURATPAŞA - ESKİŞEHİR ÇİFTELER. TÜM TÜRKİYE'YE ŞUBELER AÇMAYA DEVAM EDİYORUZ. BAYİ KURULUM PAKETLERİMİZLE AVANTAJLI KURULUMLAR İÇİN HEMEN ARAYIN 0216 327 96 65

Çiğ köfteye renk ve tat veren Domates Salçasının bakın ne hünerleri varmış!

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Gıda Mühendisliği Bölümü öğretim üyeleri Prof. Dr. Dilek Boyacıoğlu ve Dr. Esra Çapanoğlu Güven tarafından yapılan araştırma, domates salçasının domatesten daha çok antioksidan özelliği içerdiğini ortaya koydu. Antioksidanlar vücuttaki zararlı kimyasalların etkisini azaltıyor.

Araştırmaya göre, hücrenin yapısında bozulmaya neden olan ve, domatesin işlenmesi sırasında meydana gelen değişimler, bağışıklık sisteminin dayanıklılığını arttırma etkisi olan ‘flavonoid’e dönüşüyor.

Domates salçası üzerinde yaptıkları araştırmanın iki yıl sürdüğünü anlatan Boyacıoğlu, domatesin işlenmeye başlamasından paketleme aşamasına kadar her basamağı tek tek incelediklerini belirtti. Yapılan çalışmanın, domatesin daha parçalanması basamağında, bağışıklık artıran özelliğinde artış meydana geldiğini dile getiren Boyacıoğlu, şunları söyledi: “Bu durumun, domatesin parçalama işlemini bir ‘yaralanma’ olarak algılaması ve bunun sonucunda bazı enzim faaliyetlerinin ve mekanizmaların devreye girmesiyle birlikte önemli sağlık etkileri olan flavonoid üretiminin artmasıyla ilişkili olduğunu belirledik.”

Üretim sırasında, sıcaklık uygulanan basamakların etkisiyle domatesteki C vitamini miktarında azalmalar tespit edildiğine de dikkat çeken Boyacıoğlu, ev koşullarında yemek yapımında kullanılan domateslerde de bu azalmaların yaşandığını söyledi. Boyacıoğlu, “Buna karşın salça haline getirilen domateslerde, antioksidan özelliği domatesten de daha yüksek olarak korunuyor” dedi.

GD Star Rating
loading...
Daha fazla ÇİĞ KÖFTE HAKKINDA
Çiğköftenin Yanında Olmazsa Olmaz : Marul

Çiğköfte'nin yanında mutlaka marul da yenir. Pek faydası olmayan bir sebze gibi dursa da aslında marulun oldukça faydalı bir bitki...

Kapat