SON AÇILAN ŞUBELERİMİZ : ISPARTA - BURSA OSMANGAZİ - İSTANBUL ÜMRANİYE - ANTALYA ALANYA - KIRKLARELİ VİZE - OSMANİYE MERKEZ - İSTANBUL SANCAKTEPE - AKSARAY MERKEZ - TEKİRDAĞ SÜLEYMANPAŞA - İZMİR BUCA - ERZURUM PALANDÖKEN - HATAY İSKENDERUN - ESKİŞEHİR TEPEBAŞI - İSTANBUL ÇEKMEKÖY - AKSARAY - ANTALYA MURATPAŞA - ESKİŞEHİR ÇİFTELER. TÜM TÜRKİYE'YE ŞUBELER AÇMAYA DEVAM EDİYORUZ. BAYİ KURULUM PAKETLERİMİZLE AVANTAJLI KURULUMLAR İÇİN HEMEN ARAYIN 0216 327 96 65

Çiğ köfteciler Çiğ Köfte Satışlarını Nasıl Arttırır ?

Çiğ köfte sektörü ya da genel olarak gıda sektöründe, genel olarak kaliteli hizmet ve kaliteli ürün sunan işletmeler uzun vadede başarılı olup karlılığını arttırmaktadır. Yalın olarak sunulan kaliteli ürün(çiğ köfte), iş yerinin başarısı için yeterli olmayıp, müşteri ilişkileri ve ödeme sistemlerindeki çeşitlilik de başarı için diğer geçerli kriterlerdir.

Kurumsallık

Bir çiğ köfte restoranında sunulan kaliteli ürün yani kaliteli çiğ köfte başarının olmazsa olmaz kriteridir. Düşük kaliteli ürün, kısa vadede işletmeye karlı bir dönüş sağlasa da uzun vadede bir etkisi bulunmamaktadır.Satışını yaptığı ürünün arkasında duran, kaliteli hizmet sunan ve müşterinin isteklerine önem veren kurumsal bir firmanın uzun soluklu bir ticareti olacağı sabittir. Kurumsallığın gereği ürün sunumu ve servisi kaliteli olmalıdır.

Çiğ köfte

Çiğ köfte nin müşteriye sunulacağı halinin görsellik ve kullanım açısından kolaylılık sağlaması gerekir. Telefonla çiğ köfte dürüm siparişi veren bir müşterinin ürünün eline ilk geçtiği andaki tepkisi olumsuzsa, ürünün tadı da olumsuz olacak, devamında müşteri kaybı yaşanacaktır. Poşet içerisinde saçılmış çiğ köfte ler ve soslar, özensiz bir baskısız kağıda sarılmış bir çiğ köfte dürüm, müşteride olumlu bir etki bırakmayacak ve ürün ne kadar lezzetli olursa olsun muhtemelen devamında müşteri yeni bir sipariş vermeyecektir. Örneğin kaliteli bir çiğ köfte dürümü sunumunda, marka logo baskılı dürüm poşedi, marka logo baskılı ıslak mendil, marka logo baskılı poşet, peçete, kürdan ve tuz bulunmalıdır. Tüm ambalaj malzemelerinde markanın logosunun bulunması müşteriye güven verecektir. Araştırmalar şunu göstermiştir ki çok sayıda şubesi bulunan gıda işletmelerine bir tek şubesi bulunan gıda işletmelerinden daha çok güven duyulmaktadır. Çiğ köfte işletme sahibi tarafından müşteriye, markanın çok sayıda şubesi olduğu hissettirilmelidir. Firmanın şubeleri müşteriye çeşitli afiş, görsel, broşür, video, kartvizit, promosyon ürünleri ile tanıtılmalıdır.

Müşteri memnuniyetinin ön planda tutulduğu, müşterinin isteklerinin yerine getirildiği, şikayetlerinin değerlendirildiği işletmeler uzun vadede hep başarılı olmuşlardır. Çiğ köfte dükkanına her giren müşteriye güler yüzlü bir karşılama ile hoşgeldiniz demek müşteri için hoş bir ortam sağlayacaktır. Güler yüz çok önemlidir. Müşteriye sunulacak kaliteli hizmetin ilk işaretidir. Karşılamadan sonra müşteriden ürün siparişi almadan önce ikram edilecek bir sıkım çiğ köftenin müşteride meydana getireceği olumlu etkiyi hemen görebilirsiniz. Bir sıkım çiğ köfte ikramı çok önemlidir. Bütün bunları uygulayan şube çalışanları, şubeye katkı sağlayacaktır. Şube personelinin bunları uygulayabilmesi için çeşitli eğitimlerden geçmesi şarttır. Personelin kendini eğitmesi, çeşitli eğitimlere katılması, eğitici videolar izlemesi artı değer kazandıracaktır.

Ödeme Sistemleri

Kredi Kartı ile

Ticaretin altın kurallarından biri tahsilatı problemsiz bir işletme sahibi olabilmek. Çiğ köfte dükkanında müşterinin ödeme yapacağı sistem dükkanınızda bulunmuyorsa ticaretiniz sekteye uğruyor demektir. Nakit ödemeden sonra en çok kullanılan ödeme sisteme Kredi Kartı. Nisan 2015 itibariyle Türkiye genelinde 57.551.206 adet Kredi Kartı mevcut. Toplam banka kartı ise (ATM kartları da dahil) 109.017.601 adet. Bu kadar çok kredi kartı ve ATM kartının olduğu bilinirken bir çiğ köfte dükkanında hala POS cihazının bulunmuyor olması büyük eksiklik. Şunu da belirtmek gerek ki Nisan 2015 itibariyle Türkiye genelinde 2.406.218  adet POS cihazı (Sanal POS ve Mobil POS lar da dahil) bulunuyor. Kredi Kartı için POS cihazı bulunan işletmelerin satışlarının %30-50 oranında artacağı söylenebilir.

Ticket/Sodexho (Yemek Çeki Ödeme Sistemleri)

İşletmeler, çalışan personellerinin öğle yemekleri için yemek çeki (veya yemek kartı) temininde bulunup vergi ve gider avantajı kullanırlar. Maliye Bakanlığı’nın da desteği ile yemek çeklerinin kullanımı 2000 li yıllarla beraber epeyce yaygınlaştı. Türkiye geneli sadece Sodexho ile anlaşmalı 30.000 in üzerinde restoran mevcut.

Konuyu örneklendirelim. Bir banka çalışanı, öğle yemeklerinde banka tarafından kendine verilen Sodexho yemek çeki ile yemek yemelidir. Aylık kendisine verilen 250 TL lik hediye çekini günlük olarak farklı restoranlarda öğle yemeklerinde kullanmaktadır. Öğle yemeklerinde kullanmadığı artan yemek çeklerini de akşam saatlerinde yine restoranlardan yemek yiyerek kullanmaktadır. Bu banka çalışanı, öğle yemeğinde yemek çekini kullanmak istediği çiğ köfte dükkanında Sodexho hediye çekini kullanamazsa, Sodexho hediye çeki geçen başka bir çiğ köfte dükkanına gidecektir. Ödeme sisteminin eksikliğinden dolayı bir müşteri kaybı yaşanacaktır. Sodexho hediye çeki olan bir banka çalışanı, öğle yemeklerinde nakit ödeme yapıp çiğ köfte almayacaktır. Bu da demek ki banka gibi kurumsal işletmelerin bulunduğu yerlerde olan restoranların yemek çeki gibi ödeme sistemlerinin eksiksiz olması gerekir. Bu tarz yerlerde  yemek çeki sistemlerinin bulunduğu restoranların bulunmayanlara oranlara ortalama %30 daha fazla satış yaptığı söylenebilir. Şunu da eklemek gerekir ki, yemek çeki ödeme sistemleri veren firmalar (Sodexho, Edenred, Multinet, Setcard vs) kısa bir form doldurma ile üye restoran kabul etmektedir. Üye olunduğunda verilen sticker (etiket) restoranın camına yapıştırılmalı, çiğ köfte dükkanında o yemek çekinin geçtiği müşteri tarafından dükkana girilmeden anlaşılabilmelidir. Yemek çeki ödeme hizmet veren yerli yabancı firmalar google dan kısa bir aramayla bulunabilecek durumdadır.

Çiğ Köfte Paket Servis 

Paket servis, gıda sektöründe özellikle fast-food tabir edilen restoranlarda olmazsa olmaz bir hizmet şeklidir. Dağıtılan menü ve kampanya broşürleri,magnetlerle çiğ köfte dükkanını hiç görmeyen veya yerini bilmeyen müşterilere ulaşmak mümkündür. Burada yapılması gereken etkili bir broşür dağıtımı ve cezbedici bir kampanya duyurusudur. Kullanılacak olan broşürde etkili ve detaylı ürün resimleri, fiyatlar ve kampanyalar tüketiciyi etkilemelidir. Zamanında ve hızlı yapılacak paket servis ile güler yüzle paket servis elemanı çiğ köfte dükkanı için hiç beklenmeyen derecede ciro artışlarına neden olacaktır. Etkili broşür dağıtımı ve kampanya duyurusu yapan bir çiğ köfte dükkanının cirosunun ortalama olarak %30 u paket servislerinden gelebilir.

GD Star Rating
a WordPress rating system
Çiğ köfteciler Çiğ köfte Satışlarını Nasıl Arttırır?, 8.6 out of 10 based on 5 ratings
Daha fazla GİRİŞİMCİ REHBERİ
Çiğ köfte sektörü nereye gidiyor?

Çiğ köfte geleneksel ürünlere dönüşün yanında, üretim tekniklerinin gelişmesi ve kolay sevk edilebilir materyallerin gelişmesi nedeniyle beklenenin üzerinde bir gelişim sergiledi. 2000 yılların...

Kapat