SON AÇILAN ŞUBELERİMİZ : ISPARTA - BURSA OSMANGAZİ - İSTANBUL ÜMRANİYE - ANTALYA ALANYA - KIRKLARELİ VİZE - OSMANİYE MERKEZ - İSTANBUL SANCAKTEPE - AKSARAY MERKEZ - TEKİRDAĞ SÜLEYMANPAŞA - İZMİR BUCA - ERZURUM PALANDÖKEN - HATAY İSKENDERUN - ESKİŞEHİR TEPEBAŞI - İSTANBUL ÇEKMEKÖY - AKSARAY - ANTALYA MURATPAŞA - ESKİŞEHİR ÇİFTELER. TÜM TÜRKİYE'YE ŞUBELER AÇMAYA DEVAM EDİYORUZ. BAYİ KURULUM PAKETLERİMİZLE AVANTAJLI KURULUMLAR İÇİN HEMEN ARAYIN 0216 327 96 65
Çiğ köfte geleneksel ürünlere dönüşün yanında, üretim tekniklerinin gelişmesi ve kolay sevk edilebilir materyallerin gelişmesi nedeniyle beklenenin üzerinde bir gelişim sergiledi. 2000 yılların tüketim alışkanlığı, yaşam kalitesindeki değişiklik, fast-food tüketim alışkanlığı, çiğ köfte sektörünün gelişmesinde büyük pay sahibi.

LAHMACUNDAN ÇİĞ KÖFTEYE

80 lerin tüketim alışkanlığı lahmacun, kebap, pide; 90 larda yerini globalleşen gıda sektörü ile hamburger, pizzaya bıraktı. Devamında yerel aktörler devereye girdi ve yerel tatları tüketicilerle buluşturdu. Burada simit cafelerin gıda sektöründe katkısı epeyce fazla. Şubeleşme ve franchising denemelerinin bu simit cafelerde uygulanıp başarıya ulaşmasıyla bir kaç marka ön plana çıktı ve bu da çiğ köfte sektörü için örnek teşkil etti.

HİÇ DÜKKANDA ÇİĞ KÖFTE SATILIR MI?

2000 li yıllara gelindiğinde, aslında herkesin ömrü boyunca 2-3 defa tatma fırsatı bulduğu, hazırlanışı ve sunumu epey zahmetli olan çiğ köftenin parlayışı başladı. Çiğ köfte ilk olarak seyyar el arabalarında, tepsilerden dükkanlara geçti. Resmiyet kazanması açısından üretim izinleri ve çalışma ruhsatları alındığında genel kanı çiğ köftenin dükkanda satılmayacağı, kısa sürede kapatılıp gideceğiydi, ama öyle olmadı.

VEJETERYAN/ETSİZ ÇİĞ KÖFTE

Önceleri etli üretilen çiğ köfte, üretim alanlarında ve koşullarında yeterli denetimin yapılamaması nedeniyle etsiz olarak üretilmeye başlandı. Halk bu tadı daha çok sevdi. Vejeteryanler için de alternatif oldu. Bu arada geçiş sürecinde etli çiğ köfteden dolayı yaşanan bir kaç zehirlenme vakası da etkili oldu. Artık saatleri bulan elde yoğurma işlemleri de otomatik makinelerde yapılmaya başlandığında maliyetler düşüşe geçti ve sektör gelişimde ivme kazandı. Otomatik makinelerde el değmeden üretilen etsiz çiğ köfteler, vakumlu ambalajlara girmeye başladı. Havasız ortamda bakteri üretimi ve dolayısıyla gıda bozulması minimum seviyeye düşürüldü ve ürün sevkiyatı kolaylaştırıldı.

 ÇİĞ KÖFTE FRANCHISING İLE ŞUBELEŞME

Pek çok çiğ köfte üreticisi çiğ köfte  franchising i keşfetti. Şubeleşme cigkofte franchising üzerinden yapıldı. Merkezden kontrol edilen çiğ köfte şubeleri, merkezden gönderilen çiğ köfteleri son tüketiciye sundu. Sektörün gelişiminde artan rekabet ve marka çeşitliliği büyük rol oynadı. çiğ köfte bayiliği, Türkiye’ye sığmadı, uluslararası arenada boy gösterdi ve tüm dünyaya yayıldı, yayılmaya devam ediyor.

120 ÇİĞKÖFTE MARKASI

2015 yılında Türkiye genelinde şubeleri olan ve düzenli ürün gönderebilen yaklaşık 120 çiğ köfte markasının şubeleri var. Her bir çiğ köfte markasının onlarca çiğ köfte şubeleri var. Standart olarak yapılan işlem çok basit.  Merkezden gelen çiğ köfteleri güzelce ambalajlayıp son tüketiciye en iyi şekilde sunabilmek.
Bulgur, baharat ve salça. Aşağı yukarı tüm çiğ köfte firmaları aynı baharatları kullanıyor. Aradaki fark sadece baharat kullanım oranları. Kimisi karabiberi fazla kullanırken kimisi kimyonu fazla kullanıyor. Bu arada ortaya onlarca farklı çiğ köfte lezzeti ortaya çıkıyor. Acısı fazla olan çiğ köfte, acısız az olan çiğ köfteden daha fazla tutuyor ve şubelerde daha çok satılıyor. Geleneksel lezzetlerin dünya markası olması ve ticari zekanın ürünüdür çiğ köfte. Daha ne kadar daha zirvede olacağını bekleyip göreceğiz.

 

GD Star Rating
loading...
Çiğ köfte sektörü nereye gidiyor?, 10.0 out of 10 based on 2 ratings