SON AÇILAN ŞUBELERİMİZ : ISPARTA - BURSA OSMANGAZİ - İSTANBUL ÜMRANİYE - ANTALYA ALANYA - KIRKLARELİ VİZE - OSMANİYE MERKEZ - İSTANBUL SANCAKTEPE - AKSARAY MERKEZ - TEKİRDAĞ SÜLEYMANPAŞA - İZMİR BUCA - ERZURUM PALANDÖKEN - HATAY İSKENDERUN - ESKİŞEHİR TEPEBAŞI - İSTANBUL ÇEKMEKÖY - AKSARAY - ANTALYA MURATPAŞA - ESKİŞEHİR ÇİFTELER. TÜM TÜRKİYE'YE ŞUBELER AÇMAYA DEVAM EDİYORUZ. BAYİ KURULUM PAKETLERİMİZLE AVANTAJLI KURULUMLAR İÇİN HEMEN ARAYIN 0216 327 96 65

Binlerce yıllık geçmişi olan çiğ köftenin ortaya çıkışı ile ilgili  bir çok rivayet vardır. Bunlardan en bilineni şu şekildedir :

Bilindiği üzere Hz.İbrahim  Urfa toprakları civarında doğmuş ve yaşamıştır.  Nemrut tarafından ateşe atılmış, Allah’ın emri ile ateş bir anda su olmuş ve Hz.İbrahim’i yakmamıştır.

(Şu anda Hz.İbrahim’in doğduğu mağara ve ateşe atıldığı yerde oluşan Balıklı göl binlerce ziyaretçi tarafından ziyaret edilmektedir.)

Hz.İbrahim peygamberliği döneminde, devrin zalim kralı Nemrut’un putlarını kırarak, insanları Allah’ın varlığına inanmaya davet eder. Nemrut buna çok sinirlenir ve Hz.İbrahim’in ateşe atılmasını emreder.

Büyükçe bir ateş yakılacaktır. Bunun  için yöredeki bütün odunlar toplanır. Halkın elindeki tüm odunlar alınır ve  evlerde ateş yakmak yasaklanır.

Halk yeme-içme ihtiyaçlarını ateş olmadan gidermek zorunda kalır. İşte bu günlerde bir avcı, avladığı ceylanı eve getirerek eşinden yemek yapmasını ister.

Çevrede toplanacak bir tek dal odun dahi kalmamıştır. Avcı, çoluk çocuğun aç kalmaması için eşinden bir çare bulmasını ister. Bunun üzerine eşi, ceylanın budundan yağsız et çıkartıp güzelce  döverek ezmeye başlar. Daha sonra ezilmiş eti bulgur, baharat, biber ve tuzla karıştırarak yoğurur. Böylece o eşsiz lezzetli çiğ köfte meydana gelir.

GD Star Rating
a WordPress rating system
Çiğ Köfte Ne Zaman Ortaya Çıktı?, 7.6 out of 10 based on 79 ratings