SON AÇILAN ŞUBELERİMİZ : BURSA OSMANGAZİ - İSTANBUL ÜMRANİYE - ANTALYA ALANYA - KIRKLARELİ VİZE - OSMANİYE MERKEZ - İSTANBUL SANCAKTEPE - AKSARAY MERKEZ - TEKİRDAĞ SÜLEYMANPAŞA - İZMİR BUCA - ERZURUM PALANDÖKEN - HATAY İSKENDERUN - ESKİŞEHİR TEPEBAŞI - İSTANBUL ÇEKMEKÖY - AKSARAY - ANTALYA MURATPAŞA - ESKİŞEHİR ÇİFTELER. TÜM TÜRKİYE'YE ŞUBELER AÇMAYA DEVAM EDİYORUZ. BAYİ KURULUM PAKETLERİMİZLE AVANTAJLI KURULUMLAR İÇİN HEMEN ARAYIN 0216 327 96 65

Baharatlar yöresel olarak üretilip yemeklere ait olduğu yemek kültürüne has birer kimlik verir; genellikle aynı malzemelerden yapılan bir yemek bulunulan yöreye özel bir baharatla yöresel bir karakter alır. Aynı şekilde yapılan iki yemek arasında lezzet farkının olması o konulan küçücük baharattan kaynaklanır.

Baharat, genellikle bitkilerin yaprak ve tohum gibi kısımlarının kurutulması, toz haline getirilmesi, ufalanması, küçültülmesi gibi işlemlerden geçirilerek elde edilir. Türkiye’de pul biber, nane, kimyon, karabiber, kekik en çok kullanılan baharat çeşitleridir.

Her kültürün mutfağında baharat kullanılır. Her bitkinin anavatanı farklıdır. Bu nedenle, hoş kokulu bitkilerden elde edilen baharatların yetiştiği yerler de farklılık gösterir.

baharat

Karabiber’; Brezilya, Endonezya, Hindistan, Malezya, Vietnam ve Singapur’ da yetiştirilir. ‘Kekik’; Anadolu’nun birçok bölgesinde yetişir. Ayrıca 40’a yakın çeşidi bulunur. ‘Kırmızı pul biber’; Türkiye’de Güneydoğu illerinde, özellikle de Islahiye ve Gaziantep’te yetişir. ‘İsot’ Türkiye’de Güneydoğu illerinde yetiştirilen pul biberden üretilir. ‘Kimyon’ ise, Konya ve Polatlı’da yetişir. ‘Zencefil’ ise, Güney Asya, Batı Afrika ve Hindistan’ da yetiştirilir.

Sumak’, ülkemizde Güneydoğu Anadolu’da yetişir. ‘Tarçın’ da, Güney ve Güneydoğu Asya’da yetişir.;

GD Star Rating
loading...
Baharatlar nerede yetişir?, 10.0 out of 10 based on 1 rating